Kategorija: Nekategorizirano
Odjeci izvrsnih praksi Odsjeka za kulturologiju u Novom listu
U Novom listu objavljen je članak o novim oblicima razvoja prakse u obrazovanju koje promiče Odsjek za kulturalne studije.
U članku doc.dr. Sarah Czerny i doktorand Renato Stanković predstavljaju nove programe koji se razvijaju u okrilju Odsjeka za kulturalne studije.
Praksa na Odsjeku za kulturalne studije
Naime, Odsjek za kulturalne studije Filozofskog fakulteta u Rijeci, u suradnji s Rijeka – Europska prijestolnica kulture 2020, od akademske godine 2017./2018. je pokrenuo dva kolegija stručne prakse ponuđena riječkom sveučilištu. Kolegiji pod nazivom „Stručna praksa u kulturi 1“ i „Stručna praksa u kulturi 2“ studentima nude jedinstvenu priliku praktičnog i stručnog rada s timom kulturnih djelatnika i menadžera u kulturi na razvijanju specifičnih vještina, povezanih s projektima EPK. Kolegiji predviđaju 86 sati praktičnog rada po semestru, kao i 4 sata seminarskih aktivnosti. Kao jedna u nizu inicijativa povezivanja Sveučilišta i dionika u kulturi poput riječkog EPK tima, studenti sa snažnom ambicijom za sudjelovanjem u oblikovanju kulturnih aktivnosti ohrabruju se za prijavu na spomenute izborne kolegije. Voditeljica je programa dr.sc. Sarah Czerny, doc.
Poziv na okrugli stol “Digitalna humanistika na Filozofskom fakultetu u Rijeci”
Sveučilište u Rijeci
Filozofski fakultet u Rijeci
organizira okrugli stol s temom
Digitalna humanistika na Filozofskom fakultetu u Rijeci – Vrijeme nesklono humanističkim znanostima? Ili humanisti neskloni digitalnom dobu?
koji će se održati u petak 23. studenoga 2018. godine s početkom u 11,00 sati u F-121 na Filozofskom fakultetu u Rijeci (Sveučilišna avenija 4).
Pesimističnom se promatraču čini da živimo u vremenu u kojem humanističke discipline gube svoju privlačnost i svrhovitost. Optimističnome se pak promatraču pruža sasvim drugačiji pogled. Digitalna stvarnost humanističkih istraživanja zagovara demokratizaciju i prijenos znanja, nagovještava nove metode otvorene i primijenjene znanosti, nudi alate za pohranjivanje raznorodnih vrsta podataka te proširuje interdisciplinarne uvide. Novo digitalno istraživačko okružje, čini se optimistu, nudi drugačije načine sagledavanja problema, učenja i podučavanja.
Pozivamo Vas da se pridružite okruglom stolu te svojim razmišljanjima doprinesete raspravi o digitalno-humanističkom krajoliku kao prostoru istraživanja znanstvenika s Filozofskoga fakulteta u Rijeci.
Svojim će izlaganjima na okruglome stolu sudjelovati:
Vlatka Lemić:
- Tko su i što rade ICARUS i ICARUS HRVATSKA?
- co:op– the creative archives’ and users’ network projekt Kreativna Europa 2014-2018,
- CREARCH– CRative European ARCHives as innovative cultural hubs projekt Kreativna Europa 2018-2021.
Vlatka Lemići Benedikt Perak:
- Vremenski stroj Europe(OBZOR 2020 inicijativa: Time Machine FET Flagship).
Barbara Španjol – Pandelo:
- Povijest umjetnosti i digitalne baze podataka(ArsLignea Adriatica).
Benedikt Perak:
- Izrada korpusa za analizu kulturnih fenomena(EmocNet; RIJEKA FIUME a historical narrative (Rijeka in Flux: Borders and Urban Change after World War II.), InterReg ArtVision+, FramNat),
- Transkripcija, data mining, izrada korpusa, strojno potpomognuto morfosintaktičko tagiranje, izrada i analiza sociolingvističkih mreža.
Saša Potočnjak:
- Rekonstrukcija socijalne mreže na prostoru Alpe – Jadran u ranom novom vijeku(FRANKOSTRUKCIJA),
- Medievističke baze znanja.
Vlatka Lemić:
- Digitalne platforme: Monasterium, Matricula i Topoteka,
- Suradnja i povezivanje baštinskih ustanova i zajednice kroz virtualni arhiv Topoteka.
Moderatori:
Benedikt Perak i Saša Potočnjak
Okrugli stol je organiziran u sklopu projekta broj 18.05.2.2.02 FRANKOSTRUKCIJA(istraživačka grupa: Maja Ćutić Gorup, Benedikt Perak, Saša Potočnjak) koji financira Sveučilište u Rijeci.
Predstavljanje knjige i predavanja Gregora Modera
22. i 23. svibnja 2018. na Filozofskom fakultetu u Rijeci gostovat će Gregor Moder, profesor sa Odsjeka za filozofiju Sveučilišta u Ljubljani.
U utorak 22. svibnja, u predavaonici 107 u 16:15 održat će predavanje pod nazivom Louis Althusser and the Materialism of Knowledge, a 23. svibnja, u srijedu, predstavit će svoju knjigu Hegel and Spinoza: Substance and Negativity te održati istoimeno predavanje u predavaonici 801 u 10:15. Read More
’68. u Rijeci i svijetu
Od 23. do 25. svibnja, u Rijeci će se obilježiti 50. obljetnica revolucionarne 1968. godine, koja se smatra društvenom i teorijskom prekretnicom u novijoj svjetskoj povijesti. Događaj ”`68. u Rijeci i svijetu”, koji zajedničkim snagama organiziraju Odsjek za kulturalne studije, Drugo more , Galerija SKC i udruga studenata IKS, dio je projekta Krajobrazi sjećanja koji istražuje i predstavlja razne teme vezane za kulturu sjećanja Rijeke i Europe, čime doprinosi ciljevima programskog pravca Doba moći, sastavnog dijela programa Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture. Read More
Norveški dani u Rijeci
Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter u suradnji s Veleposlanstvom kraljevine Norveške i Gradom Rijeka sudjeluje u organizaciji “Norveških dana” u Rijeci koji su započeli 23.04.