U ponedjeljak 9. prosinca 2019., na Filozofskom fakultetu u Rijeci, održana je prezentacija četiri članice udruge Erasmus Student Network Rijeka (Sanda Devčić, Luana Ivošević, Jana Milošević, Lina Mohorić) i dvoje Erasmus studenata iz Latvije (Janis Gangis, Ieva Murniece) o Erasmus+ programu, u suradnji s ECTS koordinatorom (Boris Ružić) te pročelnicom odsjeka Kulturalnih studija (Sarah Czerny).
Studente se kroz prezentaciju upoznalo s korisnim informacijama o studentskoj mobilnosti, kako se prijaviti na studijski boravak i praksu, gdje se mogu naći te koji su dokumenti potrebni za prijavu za natječaj.
Volonteri ESN-a Rijeka i Erasmus studenti podijelili su svoja iskustva s razmjena te kako je to biti na Erasmusu, snalaziti se u novoj i nepoznatoj okolini, stjecati nove vještine, usavršiti znanje engleskog i početi učiti neke druge jezike.
Erasmus Student Network, najveća studentska volonterska organizacija s više od 15 000 članova (40 000 uključujući tzv. buddies) te 524 lokalnih sekcija raspoređenih u 41 državu, svakodnevno pomaže više od 350 000 studenata na razmjeni. Vodeći se principom students helping students, radi na promicanju programa studentske mobilnosti i međukulturalne razmjene. Riječki ogranak, ESN Rijeka, osnovan je 2012. godine kada je broj dolaznih Erasmus studenata i volontera bio prilično malen, dok danas u Rijeku dolazi oko 300 Erasmusa na godinu, a sekcija broji više od 30 članova.
Kategorija: Osvrti
Osvrti kulturnih događanja, znanstvenih radova, knjiga, konferencija, radionica, filmova, kazališnih predstava, koncerata
Odjeci izvrsnih praksi Odsjeka za kulturologiju u Novom listu
U Novom listu objavljen je članak o novim oblicima razvoja prakse u obrazovanju koje promiče Odsjek za kulturalne studije.
U članku doc.dr. Sarah Czerny i doktorand Renato Stanković predstavljaju nove programe koji se razvijaju u okrilju Odsjeka za kulturalne studije.
Praksa na Odsjeku za kulturalne studije
Naime, Odsjek za kulturalne studije Filozofskog fakulteta u Rijeci, u suradnji s Rijeka – Europska prijestolnica kulture 2020, od akademske godine 2017./2018. je pokrenuo dva kolegija stručne prakse ponuđena riječkom sveučilištu. Kolegiji pod nazivom „Stručna praksa u kulturi 1“ i „Stručna praksa u kulturi 2“ studentima nude jedinstvenu priliku praktičnog i stručnog rada s timom kulturnih djelatnika i menadžera u kulturi na razvijanju specifičnih vještina, povezanih s projektima EPK. Kolegiji predviđaju 86 sati praktičnog rada po semestru, kao i 4 sata seminarskih aktivnosti. Kao jedna u nizu inicijativa povezivanja Sveučilišta i dionika u kulturi poput riječkog EPK tima, studenti sa snažnom ambicijom za sudjelovanjem u oblikovanju kulturnih aktivnosti ohrabruju se za prijavu na spomenute izborne kolegije. Voditeljica je programa dr.sc. Sarah Czerny, doc.
Šoooooo CultStudPodCast: Lacko, Zanoškar, Petričević, Markić: O serijama
Poslušajte (pre)zanimljivi podkast Šoooooo
ekipe prediplomskog studija: Lacko, Zanoškar, Petričević, Markić
Tema je Serije: zašto, koje, o čemu, što, kada…
Dioniz – Međunarodni festival kazališnih akademija
Dioniz je međunarodni festival umjetničkih akademija koji svake godine u ožujku okuplja kazališne akademije i fakultete, domaće i gostujuće studente glume i lutkarstva te kazališne pedagoge i profesore. Festival je osnovan u organizaciji Odsjeka za kazališnu umjetnost Umjetničke akademije u Osijeku, a glavni inicijator, oblikovatelj i utemeljitelj je profesor Robert Raponja. U svojim početcima festival se održavao samo u Osijeku, a već treću godinu od osnivanja kreće suradnja s gradom Đakovom te se dio festivala seli upravo tamo. Glavni ciljevi održavanja Dioniza su: „poticanje izlaska kazališnog medija iz zatvorenog akademskog prostora, snažnije uključivanje obrazovnih ustanova za kazališnu i scensku umjetnost u kulturni život grada i regije, razvijanje suradnje neovisno o jezičnim barijerama, senzibiliziranje mladih za različite kazališne trendove u zemlji i u svijetu, popularizacija studija glume i lutkarstva i obilježavanje Međunarodnog dana kazališta i Svjetskog dana lutkarstva.“[1]
Read More
Studentski bunt nekad i danas
Novi list donosi osvrt na prvi od tri dana obilježavanja događaja i naslijeđa 1968. u Rijeci i svijetu, koje su zajedničkim snagama organizirali Odsjek za kulturalne studije, Rijeka, Galerija SKC, Drugo more, Inicijativa Kulturalnih Studija Iks i Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture.
http://www.novilist.hr/Kultura/Ostalo/Rijecki-fakulteti-na-margini-studentske-pobune-mitske-68
Ciklus filmskih večeri: The Square
Dobitnik zlatne palme u Cannesu, film The Square redatelja Rubena Östlunda na satiričan način prikazuje društvene teme, moralnost, političku korektnost i licemjerje prikazane kroz sferu umjetničkih instalacija i performansa.
Filmske večeri organiziraju studenti psihologije u suradnji s profesoricama dr. sc. Mladenkom Tkalčić i dr. sc. Jasnom Hudek-Knežević. Nakon filma predviđena je rasprava i razmjena dojmova i ideja o temama zastupljenima u filmu te njegovim kinematografskim aspektima.
Prikazivanje će biti u srijedu, 30. svibnja 2018. u 17:00 sati. Predviđena prostorija je F-105, a eventualne promjene prostorije bit će označene na plakatima u atriju fakulteta i na Odsjeku za psihologiju te na događaju na Facebooku.
Betty Stojnić: Zabrana pobačaja vodi u gubitak života žena, kažu stručnjaci
Povodom Hoda za slobodu (prosvjeda koji, između ostalog, stavlja naglasak na tjelesnu autonomiju i pravo na izbor), istražuje se društveni i zdravstveni značaj legalnog i lako dostupnog prekida trudnoće. Pravo na pobačaj je u Hrvatskoj regulirano temeljem Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece iz 1978. Zakon, prije svega, osigurava stručan i siguran prekid trudnoće te bi se njegovim ograničavanjem ili ukinućem pobačaj doveo u sferu ilegale.
Autorica članka: Betty Stojnić
Preuzeto sa portala Moja Rijeka http://www.mojarijeka.hr/y/zabrana-pobacaja-vodi-u-gubitak-zivota-zena-kazu-strucnjaci/
Oslikavanje pothodnika kod Tržnice i početak Culture Week-a
Video reportaža studentice Betty Stojnić na temu Culture Week-a u organizaciji Interdisciplinarnog kolektiva Manufaktura (studentica pete godine Kulturalnih studija). Snimljen za gradski portal MojaRijeka.hr. U suradnji s Interdisciplinarnim kolektivom Manufaktura, studenti i studentice Akadamije primijenjenih umjetnosti u Rijeci oslikavaju pothodnik kod Tržnice u sklopu prvog dana Culture Week-a, niza kulturnih manifestacija Student Day Festivala. Katarina Petrović najavljuje program koji će trajati do četvrtka 17. svibnja.
Članak: http://www.mojarijeka.hr/y/oslikavanjem-pothodnika-kod-rijecke-trznice-zapoceo-studentski-culture-week/