Ciklus radionica Alati i metode računalne lingvistike: Istraživanje jezika i komunikacije uporabom alata SketchEngine

Ciklus radionica Alati i metode računalne lingvistike: Istraživanje jezika i komunikacije uporabom alata SketchEngine   Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet, Sveučilišna avenija 4, 51000 Rijeka
OBRAZAC ZA PRIJAVU 

Laboratorij za istraživanje kulturne složenosti (LIKS) Filozofskoga fakulteta u Rijeci u suradnji s Hrvatskim društvom za primijenjenu lingvistiku (Regionalni aktiv HDPL-a Rijeka) organizira ciklus radionica Alati i metode računalne lingvistike: Istraživanje jezika i komunikacije uporabom alata SketchEngine.

Razvijanje empirijskih metoda, poznavanje jezičnih resursa i korištenje računalnih alata imperativ su suvremenih jezikoslovnih i komunikoloških istraživanja. Cilj je radionica upoznavanje s mogućnostima alata za računalnu obradu teksta i jezikoslovnih podataka SketchEngine.

SketchEngine je platforma za stvaranje, pretraživanje i analizu tekstualnih korpusa, a rabi se u različitim vrstama obrade prirodnoga jezika za potrebe društvenih i humanističkih disciplina – u jezikoslovlju, leksikografiji, prevođenju i poučavanju.

Po završetku radionica korisnici će moći samostalno raditi na sučelju platforme, koristiti se postojećim korpusima, ali i poznavati metode stvaranja vlastitih tekstualnih korpusa te načine obrade podataka koje omogućuje sučelje alata SketchEngine.

Svaka radionica završava praktičnim vježbama i primjerima uporabe.

Za korisnike je obrazovnih institucija korištenje platforme SketchEngine besplatno do 2022. godine.

Voditelj je svih radionica dr. sc. Benedikt Perak (Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet).

Radionice će se održavati na Filozofskom fakultetu u Rijeci petkom u terminima:

20. ožujka 2020. (prijave do 12. ožujka 2020.)

3. travnja 2020. (prijave do 26. ožujka 2020.)

22. svibnja 2020. (prijave do 14. svibnja 2020.)

Read More

Predavanje Prof. Dr. Ulf Brunnbauer , 30. 5. 2019., 17.00 sati u sobi 403.

Povodom nedavnog potpisivanja Sporazuma o akademskoj suradnji Sveučilišta u Rijeci sa Sveučilištem u Regensburgu, Odsjek za kulturalne studije Filozofskog fakulteta u suradnji s Centrom za napredne studije jugoistočne Europe Sveučilišta u Rijeci s velikim zadovoljstvom najavljuju predavanje:

What shipyards can tell about late Socialism and Post-Socialism (and what they cannot), on the example of Uljanik

Prof. Dr. Ulf Brunnbauer

Direktor, Leibniz Institute for East and Southeast European Studies, Sveučilište u Regensburgu

Predavanje će se održati na Filozofskom fakultetu u Rijeci u 17.00 sati, 30. 5. 2019. u sobi 403.

Svi su dobrodošli!

Obavijest o radionici – Akustika Prostora – Odjek u okviru programa Umjetnost i kultura za mlade – Project X

Akustika Prostora – Odjek

Osnovna relacija u akustici prostora je vrijeme odjeka. Volumen prostora, materijali u prostoru i razglasni sustavi utječu na razumljivost govora i umjetničko izražavanje vokalno
i glazbeno.
Polaznici radionice osim osnova potrebnih početnih relacija u akustici prostora sudjelovati će u izradi akustičkih panela, čuti/osjetiti vrijeme odjeka, komentirati subjektivni dojam
auralne transformacije prostora SKC i akustički komfor.
Virtualni dio radionice pomoći će polaznicima da pronađu svoj digitalni 3D prostor između dostupnih odjek plug-inova i raznih "immersive" platformi za kreativno djelovanje. Za
digitalno-virtualni dio radionice potrebno je imati vlastite slušalice.
Voditelj radionice je Damir Kustić (https://www.linkedin.com/in/damirkustic/)

Za prisustvovanje radionici je potrebna prijava na: petra@drugo-more. hr
Radionica se održava u prostorima SKC Galerija 22. i 23. rujna (Subota- Nedjelja) od 16:00 do 20:00 sati.

Vjeran Pavlaković: Šetnje krajobrazoima sjećanja

Objavljuje Odsjek za kulturalne studije, RijekaUtorak, 3. srpnja 2018.

Šetnje krajobrazima sjećanja (Walking through Memoryscapes) je program u sklopu projekta Krajobrazi sjećanja, sastavnog dijela programskog pravca Doba moći. Nakon višemjesečnih istraživanja i mapiranja, prof.dr.sc. Vjeran Pavlaković s Odsjeka za kulturalne studije u Rijeci održat će u 11:00 sati javno predavanje na engleskom jeziku naziva Collective Memory and Tourism in Rijeka and Kvarner, u kojem će predstaviti točke sjećanja u centru Rijeke te moguće potencijale za kulturu, obrazovanje, turizam i poduzetništvo.

U 12:00 sati ispred DeltaLaba (zgrada Ex-Ivex, Delta 5) organizirat će se 2 grupe, jedna s vodstvom na hrvatskom jeziku, druga s vodstvom na engleskom jeziku. Posjetitelji i posjetiteljice će tako imati priliku prošetati krajobrazima sjećanja u centru Rijeke, odnosno upoznati mnogostruke slojeve kolektivnog sjećanja s obzirom na povijesna razdoblja i teme – Rat i mir, Njena priča, Različitost, Underground i dr.

Sudjelovanje u šetnjama je besplatno. Očekivano trajanje šetnji je 1 sat i 30 minuta, a završna postaja je popularno okupljalište “Kont”. Zbog ograničenog broja voditelja i voditeljica, molimo sve zainteresirane za šetnju da na adresu krajobrazi.sjecanja@gmail.com pošalju ime, prezime i eventualne komentare i pitanja, najkasnije do petka, 6. srpnja do 17:00 sati.

https://www.facebook.com/events/406962453044737/

Judith Butler u Rijeci

Povodom otvorenja ljetne škole “Kritika nasilja danas: kako misliti i boriti se protiv nasilja”, 18. lipnja s početkom u 18 sati u Hrvatskom narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca u Rijeci javno predavanje naslovljeno “Interpretiranje nenasilja” održat će Judith Butler (Sveučilište u Kaliforniji, Berkeley) uz moderaciju Sanje Bojanić (Centar za napredne studije jugoistočne Europe  i Akademija primjenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, Centar za ženske studije Filozofskog fakulteta u Rijeci).

Ulaz na javno predavanje besplatan je za sve zainteresirane uz obaveznu prethodnu rezervaciju propusnica e-mailom na blagajna@hnk-zajc.hr ili pozivom na broj +385 (0)51 337 114. Preuzimanje propusnica za javno predavanje moguće je najkasnije 24 sata prije događanja. Radno vrijeme blagajne Kazališta je od ponedjeljka do petka od 8 do 14 sati, subotom od 9 do 13 sati te dva sata prije početka programa u HNK Ivana pl. Zajca.

 

Konferencija CLARC 2018: Perspektive jezične raznovrsnosti

Centar za jezična istraživanja (CJI) pri Filozofskom fakultetu u Rijeci organizira međunarodni znanstveni skup posvećen pitanjima jezične raznovstnosti koji će se održati na Filozofskom fakultetu u Rijeci 8., 9. i 10. lipnja 2018.

Cjelokupni program konferencije možete pronaći ovdje.

MMSU Petak 1.6.: Predavanje u sklopu izložbe Upute za gledanje ? Što bi tijelo htjelo?

O suvremenim načinima prezentacije muzejskih kolekcija

Barbara Steiner (Kunsthaus, Graz)

petak, 1.6.2018. u 19:00 @ MMSU

Barbara Steiner je direktorica Kunsthaus Graz. Od 2001. do 2011. bila je direktorica Galerie für Zeitgenössische Kunst Leipzig (GfZK). Objavila je niz tematskih knjiga o konceptima prostora, odnosima između privatnog i
javnog, te o umjetnosti i gospodarstvu. U svom radu razmatra uvjete produkcija u kulturi, stavljajući pozornost na postojeće konflikte i povezane procese pregovaranja.

Na predavanju će tematizirati suvremene načine predstavljanja muzejskih kolekcija te govoriti o projektu transferi, transformacije i puknuća. Projekt je nastao u kontekstu istraživanja zbirki Koroške galerija likovnih umetnosti u Slovenj Gradecu u Sloveniji, 2015. (zajedno s kustosicom Annom Lenom von Helldorff), oslanjajući se na arhivske,
dokumentarne materijale i umjetničke radove od šezdesetih do osamdesetih godina.

Ulaz je besplatan.

<https://mmsu.us7.list-manage.com/track/click?u=3f698acfe3363eaf9e5b57d84&id=b0516b127e&e=3cd3a743c3>
Više o izložbi

Riječki zeleni svibanj / Riječki zeleni tjedan

Riječki zeleni svibanj čine razne aktivnosti koje podupiru Riječki zeleni tjedan. Osmišljeni program partner eventa koji traje od kraja travnja do prve polovice lipnja obuhvaća niz aktivnosti i događanja u Rijeci koji obrađuju glavne teme EU Green weeka (zelena infrastruktura, problemi prirode i bioraznolikost, zdravlje, gospodarenje otpadom i recikliranje, uključivanje zajednice i dr.).  Cilj Riječkog zelenog svibnja je promovirati važnost i bioraznolikost riječke flore i faune. Tako će Riječkom zelenom tjednu prethoditi prigodna prodaja ukrasnog bilja, akcije čišćenja prirode, edukacija i izložba o važnosti bioraznolikosti, te razne radionice. Read More

Festival europske kratke priče

Najveselija književna fešta uskoro stiže u Rijeku! Otvaranje 17. Festivala europske kratke priče održati će se u srijedu, 30. svibnja 2018. u 19 satiu Omladinskom kulturnom centru Palach, gdje FEKP drugu godinu zaredom dovodi najbolje svjetske kratkopričaše u Rijeku. Pred publikom u Rijeci čitat će i razgovarati brojni domaći i strani autori, između ostalih dobitnik Bookerove nagrade, Britanac Ben Okri; velška spisateljica Carys Davies, ovjenčana nagradom Frank O’Connor, najznačajnijim svjetskim priznanjem koje se dodjeljuje za knjigu pripovijedaka; Ignacio Martínez de Pisón, jedan od najznačajnijih španjolskih autora srednje generacije, te Andrei Kurkov, poznati ukrajinski autor i mnogi drugi.

Read More